Zadné meďodoly

 1. Náučný chodník Zadné Meďodoly

Približne štyri kilometre nabité informáciami. Aj takto stručne by sa dal charakterizovať nový náučný chodník, ktorý otvorili v Belianskych Tatrách. Trasa, ktorá začína v Tatranskej Javorine a končí v Kopskom sedle, sa dá pokojnou chôdzou prejsť za tri hodiny.

Okrem prechádzky chodník ponúka aj odpovede na viaceré otázky. Turisti sa dozvedia, nielen to, aké rastlinky a zvieratá možno nájsť v tejto lokalite, ale prostredníctvom informačných tabúľ nakuknú aj do histórie samotnej doliny či tajomstiev lesa. "Dozvedia sa, že les dokáže vodu pohltiť a potom ju postupne uvoľňovať, že tiesňava Bránky tu nebola od nepamäti a že ju vytvoril práve Meďodolský potok, že medveď je skutočným vládcom lesa, že v pastierskych vojnách pastieri i umierali a že sa v Predných i Zadných Meďodoloch v minulosti medená ruda skutočne dolovala," odkrýva niektoré z meďodolských záhad Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu).

Na trase s desiatimi zastávkami sa turistom prihovorí nielen medveď, ale aj miestny potok. Navyše na "medvedej zastávke" na nich čaká aj dvojica vyrezávaných drevených macov z dielne ľudového rezbára z neďalekého Ždiaru. Históriu pastierskych vojen v Tatrách pútnikom pripomína kovový kríž s erbom Spišskej Belej, ktorý posvätil lendacký farár Anton Hrtús. A samozrejme nechýbajú ani infotabule odhaľujúce šarvátky o belianske pasienky v 16. storočí medzi pastiermi a ozbrojencami dunajeckého panstva Paložajovcov, ktoré vyvrcholili ozbrojeným konfliktom v roku 1603. O život vtedy prišli dvaja belianski pastieri a ďalších štrnásť bolo vážne zranených.

Počas putovania Meďodolmi sa turisti ponoria nielen do minulosti, ale odkryjú aj tajomstvá súčasnosti. Dozvedia sa napríklad, kto dnes vládne tatranským dolinám či čo trápi les. Odpoveď na poslednú otázku im na modro značkovanom chodníku dajú fotografie zachytávajúce lykožrútovú kalamitu, ktorá sa nevyhla ani smrekovým lesom v tejto časti Tatier. Odkrývať záhady Zadných Meďodolov môžu smelo aj rodinky s detskými kočíkmi či vozíčkari. "Prvé necelé dva kilometre z Tatranskej Javoriny k horárni Podmuráň a k náučnej geologickej ploche je chodník prístupný aj pre invalidné vozíky," dodáva Marián Šturcel zo ŠL TANAPu. Podľa jeho slov náučný chodník Zadné Meďodoly je v poradí už ôsmym náučným chodníkom, ktorý ŠL TANAPu vytvorili pre turistov v národnom parku. (pet)

Údaje prebraté so súhlasom z Tatranského Dvojtýždenníka.